Smatrao sam da takvo neopravdano povećanje ne prati nikakav adekvatan razvoj ni pomak, već samo produbljuje dugogodišnju stagnaciju JLS-a kao turističke destinacije. Ne postoje uvjeti po kojima bi mi, iznajmljivači, mogli opravdati takvo povećanje, koje će uzrokovati neminovno podizanje ionako već prilično niskih cijena smještaja. To nas čini manje konkurentnima, a mnoge od nas koji ne mogu pratiti ovaj i ostale namete prisiljava na odustajanje od djelatnosti.
Rješenje za amortizaciju negativnog učinka povećanja PND-a svakako postoji, što pokazuju primjeri turistički razvijenijih sredina poput Malog Lošinja i Novalje. Te su destinacije prepoznale probleme s kojima se mali obiteljski iznajmljivači suočavaju i donijele konkretne mjere kako bi ublažile posljedice povećanja poreza. Donijele su "Program mjera poticanja privatnih iznajmljivača na području Grada Paga za razdoblje 2025. – 2027. god.". Dakle, mi smo predložili i zamolili Gradsko vijeće Grada Paga da pokrene sličnu inicijativu. Međutim, gradonačelnik, kao i vijećnici, propustili su poduzeti bilo kakav konkretan korak, a naš prijedlog je odbijen.
Još je skandaloznija činjenica da, prema neslužbenim informacijama, materijal vezan za Javno savjetovanje nije bio pravovremeno dostavljen vijećnicima, već su ga dobili tek netom prije sjednice. Zašto nije bio uključen u materijale za Gradsko vijeće koje je zakazano za 18. veljače, ostaje nejasno. Bilo je sasvim dovoljno vremena za dostavu, obzirom da je savjetovanje završeno još 9. veljače. Ako se ovdje radilo o propustu javnih službi, onda je situacija još ozbiljnija, jer može dovesti do proceduralnih komplikacija. No, u konačnici, jedini pravi gubitnici smo mi – građani i iznajmljivači koji punimo gradski proračun!
Grad Pag, nekoć ponosna destinacija, sada se figurativno pretvorio u zaseok bez vizije i strategije. Ovaj trend mora prestati prije nego što posljednji iznajmljivač zatvori vrata, a grad napuste svi i ostane prazan, lišen i ljudi i budućnosti.
Radivoj Pastorčić